forum.stelici.ro

Discutii despre diverse subiecte.
Acum este 17 Dec 2017, 14:43

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
Mesaj necititScris: 26 Noi 2016, 21:15 
Neconectat
Site Admin

Intentionez sa nu ma prezint la alegeri.
Mi se pare penibil sa fiu pus in situatia, in cabina de vot, sa aleg de pe o lista facuta de niste necunoscuti, in ideea ca sunt obligat sa am incredere ca acei oameni sunt cei mai reprezentativi oameni pentru interesul public din Romania pentru Parlament!
Oamenii de pe lista de votare sunt rezultatul unei preselectii, iar eu nu am incredere in asta pentru ca nu am participat la aceasta preselectie. Stiu ca, candidatii de pe listele de la PSD si PNL nu s-au deranjat sa mearga ei in strada sa adune cele 180 de mii de semnaturi obligatorii de sustinere, ei au platit pe altii sa o faca.
Mai stiu ca alte partide mici nu au avut forta sa adune aceste semnaturi, si astfel din punct de vedere legal, ei s-au descalificat in a participa la alegeri, deci faptul ca nu au bani ii face ne-reprezentativi pentru interesul public. Penibila logica "democratica"!

Vreau sa aleg eu, numele persoanei care sa imi reprezinte interesele in Senat si Camera Deputatilor, orice nume din cei 20 de milioane de cetateni romani, nu sa imi fie limitata alegerea prin aceste liste de stampilat in cabina de vot.
Daca nu pot sa aleg eu direct, chestia asta cu "alegerile democratice" este o mascarada, o prosteala pe fata!

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Mesaj necititScris: 30 Ian 2017, 12:19 
Neconectat
Site Admin

Democratia este atunci cand poporul are puterea de a alege, nu doar sa aleaga niste liste (candidati ai partidelor) facute in "intuneric" de niste necunoscuti, iar competitia electorala este o competitie de imagine fabricata artificial cu multi bani.

Politicienii sunt nevinovati, vinovat este sistemul electoral nedemocratic. Pentru a participa la alegeri, un partid trebuie sa adune 180 de mii de semnaturi de sustinere, iar cine nu are bani pentru a plati oameni sa adune semnaturi, nu trece de aceasta preselectie. In Romania sunt inregistrate legal 110 partide, iar majoritatea nu reusesc sa treaca de aceasta preselectie, pentru ca nu au bani. Apoi campania electorala este o competitie de imagine artificial creata cu multi bani. Cum astfel banul genereaza politicianul, politicianul va sprijini interesele banului.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Mesaj necititScris: 13 Iul 2017, 10:57 
Neconectat
Site Admin

Radu Vasile: "scopul clasei politice tocmai acesta este, să creeze un mediu din care, chiar dacă rar şi anevoie, pot să apară oameni cu stofă de conducători de stat"
http://inpolitics.ro/dezvaluiri-de-la-virful-puterii-acesti-prostanaci-din-servicii-care-conduc-romania_18436994.html

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Mesaj necititScris: 13 Noi 2017, 15:17 
Neconectat
Site Admin

Am aflat ca la Iasi, in alegerile din 2008 sau 2012, PNL si PSD s-au inteles (intelegere gen cartel mafiot) la o strategie care sa duca la scaderea costului campaniei electorale. Pe scurt, acestia au negociat si au stabilit circumscriptiile electorale unde trebuie sa castige PSD si unde sa castige PNL. Apoi PNL a trimis niste pioni, "figuranti", in circumscriptiile unde trebuia sa castige PSD si invers, PSD a trimis niste persoane ne-insemnate acolo unde trebuia sa castige PNL. Apoi PNL si PSD au directionat grosul banilor spre cei care trebuiau sa castige alegerile, pentru a le face reclama masiv in mass-media, publicitate stradala etc.

Umbla zvonul ca in mai toata Romania, 10% din contractele cu primariile reprezinta spaga, iar o parte din acesti bani ajung in campania electorala... si cum campania electorala este o competitie de imagine artifical creata cu multi bani, ghici cine o sa castige? Aia care au investit mai multi bani!
Deci politicianul va reprezenta BANUL, nu cetateanul, iar cei bogati vor deveni si mai bogati, iar cei saraci vor deveni si mai saraci... iar cresterea economica va masca aceasta polarizare sociala. Imaginati-va un tort care se face tot mai mare (tortul este economia Romaniei) iar felia saracilor creste foarte lent insa felia bogatilor creste foarte repede, dar saracul nu stie asta si munceste pe rupe gandind ca sistemul este cinstit, fara sa realizeze ca este asemenea unui sclav, iar un sclav flamand este un sclav docil, si in plus un flamand este dispus sa consume iar consumul este motorul economiei.

In Romania PSD si PNL sunt in varful lantului trofic, insa in strainatate sunt rechinii cu adevarat mari, iar acestia vor hali incet si sigur rechinasii romani.

SUA a sprijinit cu bani, tehnologie si informatie DNA pentru ca aceasta sa vaneze rechinasii romani care asigura cu bani campaniile electorale, pentru ca, banii pentru campaniile electorale romanesti sa vina de la corporatiile straine si nu de la coruptia politica romaneasca.
Strainii controleaza multe televiziuni din Romania pentru a manipula si spala creiere in functie de interesele straine... deci rechinasii romani pe termen lung nu au nici o sansa!

Acuma strainii vor sa creeze idolatrizarea moharniei in Romania, de aia televizinile controlate de straini fac emisiuni in acest sens, pentru ca romanii nu mai au incredere in politicieni, DNA si-a facut treaba bine si a demascat coruptia politicienilor.

Un rege marioneta care nu poate gresi (pentru ca nu are putere de decizie politica) este ideal pentru ca populatia sa creada ca regele are grije de ea, deci poate sa se simta in siguranta.

Stiinta psihologiei maselor spune ca este mai usor de manipulat mari mase de oameni decat un singur om.
Prevad ca atunci cand o sa apara la TV mai multi romani mai slabi de minte dar cu inima curata, plangand si declarand sincer iubire regelui salvator, majoritatea romanilor vor cadea cadea ca mustele in plasa manipulatorilor.
Este ca o bomba la care cel mai greu este sa aprinzi fitilul.

http://www.ziaristionline.ro/2011/06/23/documentele-secrete-ale-tradarii-regelui-mihai-de-la-visinski-la-stalin-molotov-si-beria-exclusiv/

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Mesaj necititScris: 21 Noi 2017, 12:01 
Neconectat
Site Admin

O democratie reala genereaza politicieni reprezentativi pentru interesul public.

Interesul public il definesc prin interesul comunitatii de a se bucura impreuna de trecerea prin viata.
Acel "impreuna" nu inseamna ca aprob comunismul pentru ca natura umana actuala de pradator nu o permite, daca platesti pe cel harnic si inteligent la fel ca pe cel lenes si prost, dispare motivatia de a munci din greu.

Constientizez ca politicienii actuali sunt nevinovati, deci nu pot da vina pe ei. Un prost daca si-ar da seama ca este prost, nu s-ar mai numi prost, deci prostii sunt nevinovati pentru prostiile lor. De aceia copiii care fac infractiuni penale nu sunt condamnati penal ca adultii.

Vinovat este mecanismul prin care populatia care greseste votand mafioti, nu este pedepsita pentru greseala, iar cei putini care voteaza cu oameni de calitate, nu sunt rasplatiti pentru munca lor de calitate, munca de a se informa temeinic inainte de a vota.

Vinovat este mecanismul imprumutat din occident prin care campania electorala este o competitie de imagine artificial creata cu multi bani.

Teoretic o parte din vina o poarta si cel inselat de reclama electorala, cu atat mai mult cu cat acesta poate constata ca este inselat in mod repetat din 4 in 4 ani, deci primeste dovada ca a votat gresit. Prost nu este cel care greseste, ci cel care persista in greseala.
Insa un prost care si-ar da seama ca este prost nu s-ar mai numi prost. Deci alegatorul prost, care greseste votand mafioti este nevinovat, pentru ca un prost nu poate constientiza ca este prost.

Pe scurt, pentru lipsa de democratie reala vinovat este mecanismul electoral oligarhic imprumutat din occident, mecanism prin care avem o oligarhie sub masca democratiei.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]