forum.stelici.ro

Discutii despre diverse subiecte.
Acum este 14 Dec 2017, 11:11

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: preparate cu leurda
Mesaj necititScris: 10 Oct 2017, 21:56 
Neconectat
Site Admin

Cea mai simpla salata de leurda: leurda proaspata, ulei si bulion

Citat:
leurda eu o fac la fel ca le ciuperci. se fierbe leurda cu un pic de ceapă prăjită, iar când aproape să fie gata, se adaugă făină înmuiată in apa (se pune la inmuiat odata cu punerea leurdei la fiert, scopul: sa nu faca cocoloase) de consistența compoziției folosite la clătite. se mai fierbe vreo 5 minute amestecând continuu ca să se facă făina, iar la sfârșit se presară puțin piper. iese o haleală super. așa am mâncat în 2 zile, 2 sacoșe mari pline cu leurda. Singura vitamină care moare e C. restul rezistă si le fierb putin. 10 minute cu ceapa prăjită și încă vreo 5 după ce adăug faina. Vitaminele se compensează atunci când mănânc câte o sacoșă odată. Leurda o spăl fiecare frunză in parte. e cea mai grea operație și durează cel mai mult. Dacă nimerești cantitatea potrivită de ceapă prăjită (ceapa prăjită doar puțin), gustul se aseamănă cu ciupercile. Iuțeala dispare complet. gustul de usturoi slăbește foarte mult. asta e rețetă de ciuperci. Mi se pare ca se cheamă ciulama de ciuperci... dar am văzut că in loc de ciuperci merge și cu leurda ...la ciuperci se adaugă și un pic de usturoi la fiert și la sfârșit, piper. Cu ciuperci de pădure iese bun de tot... dar trebuie să cunoști ciupercile altfel e dezastru.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]