forum.stelici.ro

Discutii despre diverse subiecte.
Acum este 19 Apr 2018, 16:31

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
Mesaj necititScris: 22 Ian 2016, 09:46 
Neconectat
Site Admin

"M-am născut și am crescut în unul din cele mai extremiste grupuri religioase posibile sub Soare... În familia tatălui meu am pedofilie, zoofilie și incest." Alt caz Bodnariu – trăit & povestit de Timotei Rad http://www.autostopmagellan.ro/alt-caz-bodnariu-in-exorcizabil-ul-timotei-rad/ "Mi-au trebuit ani buni să înțeleg că poate exista și un creștinism frumos. Îmi cer scuze celor de care am făcut mișto. Deasemenea mi-a trebuit mult să mă prind că unii doar pretind că sunt corecți cu ei înșiși, că doar pretind că sunt rezonabili, că doar pretind că acceptă logica și argumentele într-o discuție. A trebuit să mă maturizez ca să înțeleg că ei aderă la logică ca la ceva fancy și frumos, dar în momentul în care logica le intersectează confortul, aleg confortul și neputința de a se “răzvrăti” împotriva sfintelor tradiții."

Totuși stăm bine comparativ cu unele țări musulmane, acolo unde femeile pot fi ucise dacă sunt prinse că învață să citească. România este undeva la mijloc între Occident și Orient, astfel că avem din calitățile și defectele ambelor zone.

Cineva spunea – Gradul de civilizație a unei țări se măsoară în poziția femeii în societate. Cred că la fel de bine s-ar putea spune - Gradul de civilizație a unei țări se măsoară în poziția copilului în societate… a bătrânilor, a handicapaților… în general a celor mai slabi, a celor cu putere mică de negociere.
Un copil agresat fizic și psihic își pierde încrederea în sine, dezvoltă complexe de inferioritate, iar când ajunge adult, simte nevoia de a compensa aceste complexe, astfel că va tiraniza pe cei mai slabi ca el, pentru ca să se simtă SUPERIOR!

La ora actuală, majoritatea românilor au o stimă de sine foarte redusă, iar cauza principală vine din copilărie, pentru că au fost agresați psihic de către părinții lor, iar la școală învățători și profesori incompetenți l-au făcut să se simtă inferior.

Totuși există și aspecte pozitive în tiranizarea copiilor români. Nadia Comăneci și colegele ei, au obținut rezultate foarte bune la gimnastică tocmai pentru ca erau bătute și agresate psihic de către antrenori. Practic au fost dresate ca niște animale, folosind biciul și zăhărelul. Concurentele principale, echipa de gimnastică a SUA, aveau ca element de dresură doar zăhărelul (fără bici), și cu toate că fetele de acolo aveau condiții de antrenament net superioare celor din România, ele au fost învinse în competiție de românce.

http://www.ziare.com/stiri/ancheta/nadia-a-vrut-sa-se-sinucida-din-cauza-batailor-incasate-de-la-bela-karoly-469798

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]