forum.stelici.ro

Discutii despre diverse subiecte.
Acum este 19 Apr 2018, 16:17

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
Mesaj necititScris: 06 Feb 2016, 16:20 
Neconectat
Site Admin

Am fost la cineva în vizită, avea 10 pisici în apartament, și toate erau apatice, păreau nefericite. M-am întrebat de ce?! Răspunsul: scopul vieții unui animal este supraviețuirea, lupta pentru supraviețuire. Acelor pisici le-a fost oferită o viață lipsită de scop, când li s-a luat nevoia de a lupta pentru supraviețuire. M-am gândit că și noi oamenii suntem în aceiași situație!
Majoritatea avem nevoie să luptăm pentru supraviețuire, pentru a da sens vieții, pentru a fi motivați, stimulați! Datorită progresului tehnologic, astăzi muncesc mașinile în locul oamenilor cu un randament extraordinar, și pentru ca oamenii de azi să fie motivați de lupta pentru supraviețuire pentru a se bucura de trecerea prin viață, este nevoie de o polarizare a societății, 1% din oameni să dețină mai mult decât 99% din oameni, pentru ca majoritatea să fie motivată de instinctul de supraviețuire să tragă tare la muncă, ca să nu fie dat afară și astfel ajunge să nu își mai poată plăti rata la casă și ajunge în stradă, își pierde asigurarea medicală și nu își mai poate plăti medicul, nevasta dă divorț de tine căci nu poți întreține copilul etc. Când te fugărește bau-bau și reușești să scapi, asta îți dă satisfacții… iar când te hrănești constant din această satisfacție, mintea devine incapabilă să vadă satisfacție mai mare decât asta!
Concluzia mea (ne-definitivă) este aceea că, pentru a desființa polarizarea societății, prioritar ar trebui să schimbăm pe cei 99%, adică spiritul lor să se ridice la un nivel superior celui descris anterior. Dacă acuma iei de la bogați și dai la săraci, nu obții un individ mai fericit, obții niște “pisici apatice”!
Privit din punct de vedere al religie creștine, cei 99% trebuie să își găsească altă zeitate decât Mamona = bunăstarea materială. Amintesc că, creștinismul are ca zeitate șefă iubirea, adică bunăstarea emoțională este cea idolatrizată.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]