forum.stelici.ro

Discutii despre diverse subiecte.
Acum este 24 Feb 2018, 11:23

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
Mesaj necititScris: 16 Apr 2017, 13:05 
Neconectat
Site Admin

Lucratorii din justitie dau vina pe politic pentru faptul ca treaba lor nu merge bine,
dar nu isi pun intrebari simple de genul:

Politicul ii oprese sistemul de justitie ca sa primeasca reclamatiile oamenilor pe e-mail si nu doar pe fax?

Politicul oprese sistemul de justitie sa aiba un sistem de informare si de relatii cu clientii serviciilor justitiei (telefonic, internet) ?

Politicul opreste justitia implementarea unui sistem de evaluare, pe baza rezultatelor dar si pe baza parerii clientilor?

Lucratorii din justitie nu inteleg o chestie simpla: scopul suprem serviciilor de justitie este multumirea clientilor cu servicii de calitate, si nu obtinerea unui venit stabil cu consum minim de energie de catre angajatii sistemului de justitie!

Lucratorii din justitie au acelasi comportament de baza ca restul angajatilor statului, blazati din cauza lipsei de competitie, timpul trece leafa merge, interesele noastre pe primul loc!

Sistemul de justitie trebuie sa aiba un comportament onest! Eu de exemplu am trimis mai multe sesizarea la DNA pe email la anticoruptie@pna.ro . De fiecare data mi s-a raspuns ca mi s-a inregistrat sesizarea.
La un moment dat unul prin procurorii DNA mi-a telefonat si m-a santajat la telefon pe un ton de borfas, mi-a spus ca imi da amenda 5000 lei daca nu vin la el ca sa dau o declaratie scrisa ca sesizarea mea se bazeaza pe un zvon, ca sa poata inchide dosarul.
Imediat am trimis email pe site-ul web al DNA unde le-am explicat situatia! Nu mi-au raspuns, cand e vorba de gunoiul din curtea lor s-au comporat ca niste oameni fara coloana vertebrala!

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Mesaj necititScris: 16 Apr 2017, 13:51 
Neconectat
Site Admin

Opiniile mele in privinta justitiei vin din experienta mea directa cu justitia, pentru mine opiniile mele sunt importante, nu sunt doar "afirmatii aruncate la intimplare" asa cum considerati dumneavoastra!

Desigur opiniile mele sunt subiective si particulare, nu pot avea aceiasi greutate ca un studiu global obiectiv al sistemului de justitie.

Este dreptul meu ca, client, sa pretind servicii de calitate! Este posibil ca sistemul de justitie din Romania sa fie bun in mare, insa experienta mea particulara a fost proasta.

Eu pentru a aprecia un sistem de servicii ma uit la rezultate, ca, client, ma intereseaza rezultatele!
De aici vin intrebarile firesti, cum ar fi de exemplu: cum a fost posibil ca Victor Ponta, atunci cand a fost procuror, a avut o medie de numai 4 dosare in lucru pe an, si alea chestii simple privind fraude prin file CEC false?

Poate nu realizati, dar lucratorii in justitie sunt platiti din bani publici, este este firesc ca "stapanul" (cel care plateste) sa pretinda servicii de calitate de la servitorii statului!

Parlamentrul ar trebui sa gaseasca parghii de presiune asupra justitiei, pentru ca aceasta sa ofere servicii cat mai de calitate la un pret de cost cat mai mic, dar din pacate parlamentarii nu sunt alesi democratic pe bune, aici este doar o simulare a democratiei. Copii mai jos opinia mea de anul trecut in privinta asta:

Mi se pare penibil sa fiu pus in situatia, in cabina de vot, sa aleg de pe o lista facuta de niste necunoscuti, in ideea ca sunt obligat sa am incredere ca acei oameni sunt cei mai reprezentativi oameni pentru interesul public din Romania pentru Parlament!
Oamenii de pe lista de votare sunt rezultatul unei preselectii, iar eu nu am incredere in asta pentru ca nu am participat la aceasta preselectie. Stiu ca, candidatii de pe listele de la PSD si PNL nu s-au deranjat sa mearga ei in strada sa adune cele 180 de mii de semnaturi obligatorii de sustinere, ei au platit pe altii sa o faca.
Mai stiu ca alte partide mici nu au avut forta sa adune aceste semnaturi, si astfel din punct de vedere legal, ei s-au descalificat in a participa la alegeri, deci faptul ca nu au bani ii face ne-reprezentativi pentru interesul public. Penibila logica "democratica"!

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]